מוזיאון הילדים הנודד

The Israeli Society for Education through Art

ארטישׂ - עמותה ישראלית לחינוך ואמנות (ע''ר)

Mission

FAQ

Exhibitions

Gallery

About

Donors

Memento

Support  ARTIS

Contact

 

English          Русский          DEUTSCH          FranÇais          العربية          עברית

משימתנו

להעניק חינוך בלתי פורמאלי לתרבות ואמנות לילדים ישראלים ברמה דומה לזו לה זוכים ילדים החיים במרכזי התרבות בעולם.

 

שאלות נפוצות

מי אנחנו?

מי הם מייסדי העמותה?

מהי גישתנו?

מהי תערוכה נודדת?

ביקור של הילדים בתערוכה - כיצד ניתן להשיג מטרה זו?

מה לגבי ביקור משפחות ומבקרים יחידים בתערוכה הנודדת?

מדוע ארטישׂ מכנה עצמה כ'מוזיאון הילדים הנודד'?

איזה תערוכות נודדות קיימות באוסף התערוכות של ארטישׂ?

מהי העלות של פיתוח תערוכה נודדת?

כיצד אפשר להביא את ביקור 'מוזיאון הילדים' ליישוב שלי?

מהי עלות ביקור 'מוזיאון הילדים הנודד'?

מהי 'תערוכה וירטואלית'?

איך ניתן להצטרף לפרויקט ארטישׂ?

מי מממן את הפרויקטים של ארטישׂ?

מי אנחנו?

ארטישׂ - עמותה ישראלית לחינוך ואמנות (ע''ר) נוסדה בשנת 2007. העמותה פיתחה גישה חדשה השואפת להביא תערוכות חינוכיות לילדים ומבוגרים קרוב למקום מגוריהם. ארטישׂ נהנית מאישור "ניהול תקין" מטעם רשם העמותות במשרד המשפטים. כל חברי ארטישׂ הינם מתנדבים.

מי הם מייסדי העמותה?

מייסדי העמותה באים מרקע מקצועי מגוון: אנשי חינוך, אמנים, מדענים, ואנשי עסקים. אנו מאמינים שחינוך לתרבות ואמנות חייב לחדול להיות מוצר מותרות השמור אך ורק לאליטה קטנה. חינוך לתרבות הינו מרכיב הכרחי לרווחתה של החברה בת זמננו, ועל כן עליו להיות חלק מההתפתחות האישית וחיי היומיום של כל ילד בישראל (ראה רשימה).

מהי גישתנו?

ארטישׂ מפתחת תערוכות חינוכיות אשר בדרך מהנה ואינטראקטיבית, מלמדות כיצד להתבונן ביצירות אמנות ומעוררות יצירתיות. מתוך כך, הילדים לומדים ומבינים עד כמה התרבות והאמנות שזורות בהיבטים מגוונים של החיים בכלל ובחוויותיהם האישיות בפרט.

בניגוד לגישה המסורתית, שבה מבקרים מגיעים אל המוזיאון, התערוכות שלנו "מגיעות" אל הקהל. התערוכות נודדות ברחבי הארץ ומיועדות למגוון רחב של אנשים. ניתן להציגן בספריות, במרכזים קהילתיים ובבתי ספר. מוקד העניין שלנו הן הקהילות בפריפריה אשר מרוחקות ממרכזי התרבות.

מהי תערוכה נודדת?

התערוכות הנודדות כוללות רפרודוקציות בלעדיות של יצירות מופת מהמוזיאונים הטובים ביותר בעולם לצד אומנות עכשווית. היצירות מוצגות במסגרות ברמה מוזיאונית, מונחות על גבי סומכות (כן ציור) ומשרות אווירה בדומה למוזיאון. בנוסף, התערוכות כוללות יצירות במולטימדיה בינהן יצירות של ילדים.

ביקור של הילדים בתערוכה - כיצד ניתן להשיג מטרה זו?

הניסיון הוכיח כי הדרך היעילה ביותר להנגיש תערוכה לילדים היא על-ידי סיורים מודרכים. עבור כל תערוכה ארטיש בונה תוכניות ייחודיות של סיורים מודרכים לגילאים שונים: מגיל 3 עד 16 שנים. מומחים מטעם העמותה מכשירים מתנדבים מקומיים אשר ישמשו כמדריכים בתערוכה בקהילתם.

מה לגבי ביקור משפחות ומבקרים יחידים בתערוכה הנודדת?

התערוכות של ארטיש פתוחות לקהל הרחב. עבור כל תערוכה העמותה יוצרת קטלוג ייעודי בשפות שונות: עברית, ערבית, רוסית ואנגלית. הקטלוג משמש כ'מדריך למבקר העצמאי' המלווה את המבקרים, יחידים או משפחות, לאורך כל התערוכה. הקטלוג מתאר את יצירות האומנות המוצגות, תוך השמת דגש לרעיון המרכזי השזור בתערוכה.

מדוע ארטישׂ מכנה עצמה כ'מוזיאון הילדים הנודד'?

מוזיאון לילדים מהווה קונספט חדש. בעוד שמוזיאונים מסורתיים, משמשים לאיסוף, שימור, שיקום ומחקר של חפצי אמנות ייחודיים, מטרתו של מוזיאון הילדים הינה חינוך בלתי פורמלי. ארטישׂ הינו חבר בארגון הבינלאומי של מוזיאונים לילדים.

למרות זאת, חשוב להדגיש כי תערוכות ארטיש מכוונות גם למבוגרים היות והפרויקט מיועד לתוכנית 'לימודים לכל החיים' לקהילות של גימלאים, עולים חדשים ולקהל רחב. אלפים כבר ביקרו בתערוכות שלנו.

איזה תערוכות נודדות קיימות באוסף התערוכות של ארטישׂ?

נכון להיום, קיימות שתי תערוכות נודדות:

·    שלום אדון ואן גוך

·    סוס כחול ופיל לבן

תערוכה "שלום אדון ואן גוך"

וינסנט ואן גוך בישראל! בעוד שבמוזיאונים בישראל ניתן לראות רק שלושה ציורי מקור מעשה ידיו של האמן ההולנדי הגדול, אנו מזמינים אתכם לתערוכה חסרת תקדים בה מוצגות למעלה מ-30 יצירות מופת מכל תקופות היצירה של וינסנט ואן גוך. בתערוכה רפרודוקציות איכותיות בגודל דומה למקור, המשקפות נאמנה את הצבעים העזים ואין ספור הפרטים ביצירות המקוריות, ומורכבות על גבי מסגרות מהודרות. כ-200 יצירות נוספות של האמן מוצגות בפורמט המולטימדיה. בעת פיתוח התערוכה "שלום אדון ואן גוך" עלה בדעתנו הרעיון לשלב בין יצירותיו של האמן ההולנדי לבין צילומים עכשוויים של אמנים ישראלים. לשם כך התערוכה כוללת גם חלק הנושא את הכותרת "הוקרה לוינסנט". בפורמט המולטימדיה מוצגים גם יצירות של ילדים בנושא.

התערוכה הראשונה הוצגה בספרייה של המועצה האזורית חוף אשקלון (2009 - 2010). פתיחת התערוכה נערכה בנוכחות שרת התרבות של ישראל ושגריר הולנד. מאז, התערוכה הוצגה במקומות נוספים: בתיכון ביישוב הערבי כפר קרע (2011) ובספרייה העירונית בקריית אונו (2012). עד היום, כששת אלפים ילדים ביקרו בתערוכה בסיורים מודרכים. רובם המכריע, אף פעם לא ביקר במוזיאונים וכמו כן, מעולם לא שמע על וינסנט ואן גוך.

לחץ כאן על מנת לצפות בסרטון

לחץ כאן לקריאה הקטלוג

תערוכה "סוס כחול - פיל לבן"

סוסים כחולים ואדומים, שפנים צוחקים ופילים לבנים ומרקדים - בעלי חיים באומנות! המבקרים מתוודעים ליצירותיהם של ליאונרדו דה וינצ'י, אלברכט דורר, ג'ורג' סטאבס, יוג'ין דלקרואה, הנרי רוסו, פבלו פיקאסו, פרנץ מרק, מרק שאגאל, ג'ואן מירו, אנדי וורהול. הרפרודוקציות האיכותיות מבליטות את הצבעים החזקים ואת הפרטים הייחודיים ביצירות המקוריות. התערוכה כוללת גם עבודות מקור של וינסנט בואייה, אמן צרפתי בן זמננו שאת עבודותיו ניתן למצוא באוספים של מספר מוזיאונים בעולם.

 

התערוכה עורכת דו-שיח עם המבקרים אודות האמנים, חייהם והסיפור שמאחורי יצירותיהם. מה דוחף אמנים לצייר ולפסל בעלי חיים? על מנת להבין וליהנות מסגנון זה, מוזמנים הילדים למסע מרתק בהיסטוריה של האמנות, מתקופת הרנסנס ועד ימינו. התכניות החינוכיות של התערוכה מכסות מגוון רחב של נושאים: אמנים גדולים והיסטוריה; דמיון ויצירתיות; צורות אמנות וסגנונות; סודות הציור הנטורליסטי והאבסטרקטי; העוצמה והקסם של הצבע; ביטוי אמנותי ורגשות; גיאוגרפיה ויופיו של עולם החי. אמנות וטבע בחיינו הוא הנושא המרכזי של תערוכה זו.

לחץ כאן כדי לעיין בקטלוג

מה הנושא של התערוכה הנודדת הבאה?

הפרויקט הבא שאנו מתכננים נקרא - "נולד בישראל". מיזם זה עוסק בסיפורי חיים מרתקים של אמנים ישראלים, אלה שנולדו בארץ ואלה שעלו מכל קצוות תבל, ויצירות האמנות שיצרו בישראל. סיפורים על גורלם של אנשים אלו שזורים בהיסטוריה של תקומת המדינה. פרויקט זה עתיד להתפתח בשיתוף עם משרד התרבות ומשרד החינוך.

מהי העלות של פיתוח תערוכה נודדת?

התערוכה הנודדת כוללת כ-50 יצירות. העלות הממוצעת של רפקודוקציה איכותית היא כ- 300 ש"ח, לזאת יש להוסיף עלות דומה עבור רכישת מסגרת ברמה מוזיאונית. המרכיב השני של התקציב מופנה לרכישת הסומכות עליהן מוצגות היצירות (עלות שנעה בין 500-1,500 ש"ח). המרכיב השלישי הוא עבור עלויות הדפסת החומרים הכוללות: הדפסת בקנה מידה גדול של צילומים אמנותיים, פוסטרים וקטלוג במספר שפות. התקציב הכולל הנדרש לבניית תערוכה חדשה הוא כ-100,000 ₪, אך אינו כולל עלויות כח אדם כגון: אוצר התערוכה, מעצבים גרפיים וטכנאים, שעבודתם מתבצעת על ידי מתנדבים של העמותה כמו גם, יצירות אמנות שנתרמו במיוחד לארטיש על ידי האמנים.

כיצד אפשר להביא את ביקור 'מוזיאון הילדים' ליישוב שלי?

העיריות והמועצות המקומיות משחקות תפקיד חשוב בביקור מוזיאון הילדים של ארטישׂ, בהיותן הלקוח המזמין את הביקור עבור הקהילה. לכן, כלקוח הן אלה שמספקות את המיקום המתאים לתערוכה, והן שלוקחות אחריות להיבטים הארגוניים והכספיים הדרושים להרמת פרויקט זה, כולל התחייבות רשמית לבטיחות המוצגים בתערוכה.

הצלחת ביקור המוזיאון תלויה במידה רבה במתאם המקומי של התערוכה מטעם הלקוח. תפקידיו כוללים: הגדרת לוח הזמנים, אחריות על הדפסה והפצה של עלוני פרסום וכרזות המפרסמות את תכנית התערוכה בקרב חברי הקהילה וארגון טקס הפתיחה. משימתו החשובה ביותר היא גיוס מתנדבים מהקהילה שישמשו כמדריכים בתערוכה ותיאום הסיורים המודרכים של ילדים מול בתי הספר וגני הילדים. מספר שבועות לפני פתיחת התערוכה, מתבצעת הכשרת המדריכים על ידי מומחים מטעם העמותה. מניסיון קודם ומוצלח בתערוכות שהתקיימו בחוף אשקלון כפר קרע וקריית אונו, המדריכים שהוכשרו היו מורים, תלמידי תיכון ואף תלמידים משכבות גיל צעירות יותר אשר הדריכו את התלמידים מבית ספרם.

תערוכת של ארטישׂ בספרייה העירונית בקרית אונו, 2012

אם ברצונך לראות את תערוכת ארטישׂ ביישוב שלך, עליך לפנות למחלקת החינוך בעירייה/מועצה מקומית, לספרייה המרכזית ביישוב, למועדון הקהילתי וכיוצ"ב, גופים אלה יכולים להיות לקוח פוטנציאלי שיעבוד מול העמותה על מנת להרים את הפרוייקט. אנחנו נשמח להביא את מוזיאון הילדים לקהילה שלך - בכל מקום בארץ. כל שעליך לעשות הוא לשכנע את אחד הגופים שצויינו לעיל בחשיבות הפרוייקט וביכולתו לספק לילדי הקהילה אירוע מהנה חינוכי ומרגש!  נשמח שתיצרו איתנו קשר.

מהי עלות ביקור 'מוזיאון הילדים הנודד'?

עלות ביקורו של 'מוזיאון הילדים' נועדה לכיסוי ההוצאות הבסיסיות לתצוגתה של תערוכה אחת. העלות של הלקוח המזמין את התערוכה לתקופה של 4 שבועות עומדת על כ-15,000 ₪ וכוללת: הוצאות הובלה של המוצגים וסטנדים (סומכות); עיצוב התערוכה והרכבתה באתר הנבחר על ידי הלקוח; פירוק ואריזת המוצגים בסיום התערוכה; הוצאות נסיעה של נציגי ארטישׂ - להכנות וארגון התערוכה והכשרה מקצועית של המדריכים. הלקוח יכול לפנות לנותני חסות לקבלת סיוע במימון עלויות אלה. בתערוכה שנערכה בקריית אונו, הוענקה תמיכה כספית באדיבות בנק אגוד לישראל והמרכז הישראלי לספריות של משרד התרבות.

מהי 'תערוכה וירטואלית'?

בנוסף לתערוכות הנודדות, ארטישׂ מפתחת 'תערוכות וירטואליות'. מדובר על תערוכות מקווננות המופיעות באתר האינטרנט שלנו ומציגות יצירות של אמנים עכשוויים מישראל ומרחבי העולם. כיום, קיימות ארבע תערוכות וירטואליות בגלריה המקוונת והאוסף מתעדכן כל הזמן (ראה את התערוכות הוירטואליות).

בקרוב נשיק תערוכה וירטואלית ייחודית שתציג אמנות של ילדים, רישומים וציורים, שהתקבלו על ידי האמנים הצעירים לאחר ביקורם בתערוכות הנודדות שלנו.

איך ניתן להצטרף לפרויקט ארטישׂ?

אם הפרוייקט שלנו מעניין אותך ויש לך זמן ורצון לפתח רעיונות חדשים, נשמח לצרף אותך לצוות ארטישׂ. אנחנו מחפשים אנשים בעלי ידע וכישורים לסיוע בקידומו של הפרויקט: מגעים עם תורמים פוטנציאליים; בנייה ופיתוח יחסי ציבור באמצעי התקשורת; כתיבה וניסוח טקסטים מותאמים לילדים; ניהול תכתובות רשמיות ועדכון אתר האינטרנט הרב לשוני של העמותה. כמובן, שדלתנו פתוחה לרווחה לכל מי שיכול להשתתף בפיתוח תערוכות חדשות וארגון בפועל של התערוכות מול הגורמים השונים. נשמח שתיצרו איתנו קשר.

מי מממן את הפרויקטים של ארטישׂ?

ארטישׂ נשענת על נדיבות חבריה ותומכיה כדי לממן את צרכיה החיוניים. עד כה, התמיכה הגדולה ביותר מגיעה מאנשים פרטיים אשר תרמו החל מ- 100₪ עד ל- 11,000₪ ועבודתם הנאמנה של המתנדבים. היקף עבודתם של המתנדבים הגיעה ליותר מ-6,000 שעות עבודה בשנה. שגרירות הולנד תמכה באופן חלקי בפיתוח התערוכה "שלום אדון ואן גוך" ובשלב זה אנו מצפים לקבל את תמיכתה של שגרירות צרפת בהשלמת פיתוחה של התערוכה "סוס כחול ופיל לבן".

תמוך ארטישׂ

כל תרומה, גדולה כקטנה, משמעותית עבורנו ומסייעת לנו להמשיך לפתח תערוכות ופעילויות למידה חינוכיות-בידוריות לאלפי מבקרים. תרומה מאנשים פרטיים כמוך תאפשר לנו לעשות דברים רבים, החל מרכישת הדפסים של יצירות מופת מהמוזיאונים הטובים ביותר בעולם, וכלה בקניית מסגרות ותמיכה בתכניות למשפחה ולילדים.

בזכות תרומתך אנו יכולים לספק את שירותינו לקהילות בפריפריה, המרוחקות ממרכזי תרבות, להעניק לילדים ולמבוגרים רבים הזדמנות ללמוד על אמנות בדרך מהנה ואינטראקטיבית ולשאוב השראה מיצירות אמנות גדולות אותן לא היו זוכים לראות אלמלא כן.

ארטי מפרסמת את שמות התורמים באתר האינטרנט של העמותה (ראה רשימה). ניתן גם לתרום לזכר יקיריכם. תרומות ניתן לשלוח באמצעות דואר או באמצעות העברה בנקאית.

בכל דרך שתבחר, אנא צרף את פרטיך: שם, הגדרת תפקיד, כתובת דואר, כתובת דואר אלקטרוני וטלפון.

את התרומות יש לרשום על שם:

ארטישׂ - עמותה ישראלית לחינוך ואמנות

הכתובת למשלוח המחאה:

ארטישׂ - עמותה ישראלית לחינוך ואמנות

רח' המעגל 38/3

קרית אונו 55402

החשבון להעברה בנקאית:

ארטישׂ - עמותה ישראלית לחינוך ואמנות

הבנק:      הבינלאומי הראשון

סניף:       קיראון,  מס' 035

חשבון:    614297

איש קשר:

ד''ר ולדימיר בויקו

052 377 0025

vlboyko100@gmail.com

 

את אשר מעניקים לילדים היום,
הם יתרמו חזרה לקהילה מחר!

 

 

 

© ARTIS – The Israeli Society for Education through Art.  All rights reserved